Dřevěné sruby na klíč

Články partnerů

Dřevěné domy jsou populární s mnoha důvodů a nemusí jít dnes jen o víkendové bydlení. Mnoho zájemců si pořizuje sruby jako celoroční bydlení. Lidé tak mnohdy utíkají z víru velkoměst a navracejí se k přírodě. Budování takových domů ze dřeva se stává běžnějším. Volba této technologie ale obnáší zručnost a znalost a měli bychom také získat více informací o vlastnostech architektury dřevěného domu.

Jaké jsou výhody dřevěných domů?

Dochované domy, z nichž některé jsou více než sto let staré, svědčí o dlouhé tradici dřevěné stavby u nás. Nejlepší příklady takových domů jsou shromažďovány v muzeích lidové architektury. Argumentem ve prospěch dřeva však není jen respekt k tradici. Mezi výhody dřevěných domů patří:
 
– šetrnost k životnímu prostředí. Stěny takových domů dýchají a vytvářejí dobré mikroklima uvnitř. Kromě toho dřevo patří k obnovitelným materiálům, to znamená, že stromy používané k výstavbě mohou být znovu pěstovány. Dřevo navíc je velmi starý a nejvíce využívaný stavební materiál. Má vynikající vlastnosti, je příjemné na dotyk, hladké a má nenahraditelnou strukturu. Na trhu dnes existuje sice mnoho imitací dřeva, ale dřevo je zkrátka dřevo.
 
– vyrobitelnost. Konstrukce probíhá poměrně rychle, bez technologických přerušení a může být provedena i při nízkých teplotách. Stavba tak může stát za několik týdnů což bychom v případě zděného domu určitě nestihli.
 
– ziskovost. Správně postavený dřevěný dům bude teplý a nebude vyžadovat velké náklady na vytápění. Dřevo má skvělé tepelně izolační a rovněž zvukotěsné vlastnosti.
 
– variabilita. V případě potřeby lze dřevěný dům přestavět a dokonce přestěhovat na jiné místo. I to lze. Dům postavený z cihel sice můžeme také přistavět, ale nemůžeme jej přemístit.

sruby honka

Spolehlivost a kvalita odborných firem

Nejčastěji jsou sruby na klíč postaveny na projektech z katalogů firem. Architekti společnosti provádějí adaptaci projektu podle přání zákazníka a návrh projektu je často prováděn bezplatně. Zaplaceno pouze za pracovní výkresy. Designová řešení modelových domů jsou promyšlená a obvykle nezpůsobují problémy. Problém může nastat trochu jinde. Faktem je, že dřevěné srubové domy vytvářejí určitý stylistický obraz, který není vždy vhodný pro konkrétní místo se zavedenými tradicemi rozvoje. Je určitě nevhodné postavit takový dům vedle supermarketu nebo v satelitním městečku.

Materiál vhodný ke stavbě srubů

Je to samozřejmě kvalitní dřevo. Stavba srubu začíná nákupem dřeva a  pro dům by mělo být vybráno na základě některých základních parametrů: sezóny sklizně a kvalitativních charakteristik. Nejlepší dřevo se sklízí v zimě nebo v prvních měsících jara, což je způsobeno největší suchostí stromu v tomto období, v důsledku zpomalení toku mízy. Také zimní dřevo má menší pravděpodobnost, že bude nakaženo škůdci nebo hnilobou.

Komentovat příspěvěk